Budujemy Cywilizację Dialogu.
Fundacja Optimum Pareto powstała, aby szukać systemowych ścieżek rozwoju społecznego i cywilizacyjnego, który odbywa się w sposób pokojowy z poszanowaniem interesów każdego. Patrząc na procesy historyczne i cywilizacjotwórcze w szerokiej perspektywie, rozpoznajemy dobry dialog jako fenomen, który świadczyć będzie o długoterminowym sukcesie ludzkości. Opowiadamy po stronie demokratycznego i racjonalnego dyskursu publicznego, który wytwarza rozwiązania zasilane wspólnymi wartościami i mądrością pokoleń.
Cywilizacja Dialogu to stan w którym dyskurs publiczny jest potężniejszy niż konflikt zbrojny, w którym dobry argument ma większą moc niż dyktator, w którym technologie pomagają nam konkretyzować i realizować nasze wartości, zamiast wyzyskiwać nasze instynkty. Pamięta o swojej przeszłości i mądrości, lecz zna swój moment historyczny i śmiało patrzy w przyszłość. Ma możliwość popełniania błędów, wzajemnego uczenia się od siebie, współpracy i koordynacji. W Cywilizacji Dialogu liczą się Twoje racje i racje każdej istoty świadomej.
Misja wyrażona w technologii
Swarmcheck
Aby zwiększyć cywilizacyjną rolę dobrego dialogu tworzymy technologię argumentacyjną, która łączy naturalną inteligencję człowieka z inteligencją zbiorową i sztuczną. Ten projekt leży w samym centrum naszej działalności. Zależy nam na tym, aby przyjemna rozmowa wspomagana komputerowo, prowadziła do najlepszych decyzji, niezależnie od tego kto się wypowiada, ale jakie racje stoją za przyjęiem wniosków. Dzięki systemowi Swarmcheck można transparentnie prześledzić złożone procesy decyzyjne i stojące za nimi wartości. Uczestnicząc w wieloosobowym myśleniu i argumentowaniu nie popełnia się tych samych błędów, a odkryć można rozwiązania, na które żaden człowiek nie wpadłby samodzielnie.
Czym jest optimum Pareto?
postęp z korzyścią dla wszystkich
Efektywność Pareto zachodzi wtedy, gdy rozwój jednostki odbywa się z poszanowaniem interesów środowiska. Postęp, który nie krzywdzi innych jest lepszą strategią dla jednostki niż zachowanie „samolubne” oraz najlepszą strategią dla całej grupy. Dlatego w Fundacji szukamy systemowych, dialogicznych rozwiązań, które prowadzą do optimum rozwoju społecznego.
Osoby związane z Fundacją
Marcin Woźniak,
prezes zarządu
Marcin urzeczywistnia wizję świata, w której ludzie zamiast prowadzić bezproduktywne kłótnie w internecie, budują rozwiązania na fundamencie wiedzy gromadzonej przez pokolenia. Troszczy się o przyszłość sztucznej inteligencji, demokrację i bycie miłym dla ludzi, zwierząt i robotów.
Jakub Zygucki,
wiceprezes zarządu
Jakub jest odpowiedzialny za prowadzenie działalności operacyjnej i zarządczej organizacji. Dobrze dogaduje się z ludźmi, być może dlatego, że założył także browar Enkidu. Posiada wysokie kompetencje w zakresie prawa, ekonomii i rozwoju biznesu oraz umiarkowane kompetencje w zakresie hodowli bluszczu i bananowców.
Łukasz Wilisowski,
członek zarządu
Łukasz jest liderem i mentorem zespołu developerskiego. Łączy duże umiejętności programistyczne, wiedzę z zakresu najlepszych dostępnyc technologii i sztucznej inteligencji oraz umiejętność ukończenia triatlonu w weekend. Zapewnia bezpieczeństwo oprogramowania i przyjemną atmosferę pracy.
Juli Kożuch
Studiuje informatykę (celowo) i ekonometrię (przez przypadek) w Wyższej Szkole Ekonomiczno Informatycznej w Krakowie. Głuchy „bojownik” o wdrożenie udogodnień i niwelowanie progów dla osób Głuchych w środowisku osób słyszących. Wolne chwile spędza na czytaniu o sztuce, czytaniu reportaży, jak i książek etnograficznych oraz byciu harcerzem akademickim Związku Harcerstwa Polskiego.
Jan Cieślak
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Koordynator projektu W 7 dni dookoła nauki. W Fundacji, poza organizacją i prowadzeniem warsztatów, zajmuje się mapowaniem argumentacji oraz doradztwem dla sektora publicznego. W wolnym czasie podróżuje i gra na pianinie.
dra Katarzyna Krawerenda-Wajda
Absolwentka filozofii i religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej naukowe zainteresowania dotyczą nowej humanistyki a szczególnie posthumanistycznego rozumienia rzeczy, problematyka możliwości świadomości maszyn i badań nad mózgiem w tej perspektywie. W wolnych chwilach uprawia ogród i zgłębia tajniki psychoterapii.
Krzysztof Turek
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Doktorant w Szkole Doktorskiej UEK. Zawodowo, zbierał doświadczenia w zakresie badań rynku, zarządzania projektami oraz rynków finansowych. W swoich publikacjach skupia się na rozwijaniu szerszej perspektywy humanistycznej dla nauk ekonomicznych.
Agnieszka Proszewska
Doktorantka filozofii i literaturoznawstwa, magistrantka informatyki stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania badawcze obejmują filozofię nauk szczegółowych, zwłaszcza ścisłych i przyrodniczych, metody reprezentacji strukturalnej, logikę matematyczną oraz teorie obliczeń i złożoności. Kiedy odpoczywa od komputera, gra w Candy Crush Saga (level 8769 and counting).
Rachel “Preppikoma” Palm
Futurolog i metanaukowiec o magisteriach z filozofii i historii. finalizuje doktoryzowanie się na UP w temacie kwantyfikacji poznania, postludzkiej etyki i zagrożeń egzystencjalnych. W Swarmchecku zajmuje się głównie metaargumentacją. Działa w Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRlab na AGH oraz w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. W roku akademickim 2022/2023 aktywizuje społeczność AGH i UP w ramach University Group Accelerator Program (Starter Program) od Centre for Effective Altruism.